Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení papoušků během celého roku

13. 10. 2007

ObrazekDobrý den Vážení chovatelé, v tomto příspevku bych Vám chtěl napsat jak krmím své papoušky já během celého roku.

Andulka vlnkovaná- těchto papoušků chovám a každoročně nasazuji kolem deseti párů. Jedná se o všechny barevné mutace. Na krmení, které si míchám sám používám základem je proso žluté, bílé , šedé a zelené, loupaný oves, lesknice, čirok. V zimním obdobý podávám žíhanou slunečnici, ale jen malé množství je dosti tučné.

Během celého roku podávám a to téměř každý den zelené krmení, kdy upřednostňuji pampelišku a ptačinec. pampelišku dávám i s části kořenu, ale vždy omyji vodou. Někdo dává i zelený salát, ale já ne protože si myslím, že je pro andulky příliš silný a může docházet k průjmům. V době hnízdění a to je od dubna do října podávám míchanici, kterou si taktéž dělám sám. Používám vařenou mrkev,vajíčko, nakrájenou pampelišku a to zejména květy,strouhanku a naškrábanou sépiovou kost.Prosím toto je velmi důležité, protože mladí ptáci potřebují zasytit a jen ze zrní to nejde. Já jsem v letošním roce udělal chybu a poslední snůžku jsem nechal jen na zrní a mladí ptáci jsou velmi slabí.

Alexandry a Amazoňany - krmím kupovanou směsí zrnin, která obsahuje bilou slunečnici malou a velkou, žíhanou slunečnici taktéž malou a velkou, kardi, loupaný oves,proso,lesknici, pšenici,sušené ovoce,burské ořechy,granule pro papoušky. V době a to po celý rok podávám čerstvé ovoce, které sbírám na své zahradě. Na jaře se jedná zejména o jablka, ze zimy mražené švestky,jeřabiny a čerstvé květy stromů, zejména ovocných. V době léta maliny, ostružiny, třešně ty mají velmi rádi, rybíz atd. Na podzim švestky, jablka, hrušky,jeřabiny. Zelené krmení jako pampelišku a ptačinek celoročně. Na zimu si mrazím co se dá a ze zeleniny, mrkev,papriku, rajče. Chtěl bych dodat, že pro amazoňany je ovoce i zelenina, ale zejména ovoce velmi důležité, protože jejich jídelníček se z 80 procent skládá z ovoce. Čerstvá voda by měla být samozřejmostí. Občas dávám do vody to tak jednou za měsíc minerální látky a vitamínové doplňky. Sépiová kost pravá by měla být samozřejmostí po celý rok. Na poslední burzy v Přerově jsem zakoupil Promotor L a v současné době ho budu podávat v období 1 mesíce.Odčervení papoušků provádím přírodní cestou a to česnekem, který nadrtím do směsi mrkve, strouhanky. Někdo dává česnek do vody, ale moji papoušci to nechtějí. Je možné použít kapky na odčervení , které lze koupit na každé papouščí burzy. Je možné podávat taktéž kořen z pampelišky, který obsahuje hořčinu a papoušky odčerví.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odčervení

(marek, 8. 7. 2014 20:17)

Chci se zeptat,jestli můžu česnek nebo kořen z papelišky, podávat v době krmení mladých ?

žako

(Marie Kášová, 19. 2. 2010 10:57)

Včera mi zemřel roční žako,nemohl dýchat,lékař konstatoval zápal plic,doporučil dalšího otužovat do dlouhého podzimu.Poraďte prosím.
mariekas@email.cz